Bel Ağrınız İnflamasyona bağlı olabilir mi?

   5 SORUDA KENDİNİZİ TEST EDİN!

1
Bel ağrınız 40 yaşından önce mi başladı?
2
Bel ağrınız sinsi bir şekilde mi (günler haftalar içerisinde yavaş başlangıç) başladı?
3
Bel ağrınız egzersizle düzeliyor mu?
4
İstirahat halinde bel ağrınızın düzelmediğini gözlemlediniz mi?
5
Yataktan kalktığınızda iyileşen, gece bel ağrısı çekiyor musunuz?
*Bu soruların sonuçları sizin ve doktorunuzun, bel ağrınızın inflamatuvar olma olasılığının daha fazla olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sorular 3 ay veya daha fazla bel ağrısı olan kişiler için tasarlanmıştır. Semptom Kontrolü Anketi İnflamatuvar bel ağrısı tedavisinde yer alan doktorlar ve uzmanlar tarafından hazırlanmış sorular listesini içermektedir. Sadece doktorunuz hastalığınızın tanısını koyabilir ve tedaviyi önerebilir ve bu soruların cevaplanması bir tanı ortaya koymaz veya doktorunuzun tıbbi görüşünün veya tedavisinin yerine kullanılamaz.
Cevaplarınızı gönderin ve bel ağrınızın inflamatuvar olma olasılığını ölçün. Cevaplarınız ve kişisel bilgileriniz saklanmayacaktır. Cevaplarınız tamamen isimsiz olarak alınacaktır. Yanıtlarınızın 4 ve üstü evet ise inflamatuvar bel ağrınız olabilir, doktorunuza danışınız.

Referans:
1. Sieper J et al. New Criteria for Inflammatory Back Pain in patients with chronic back pain: a real patient exercise by experts from the Assessment of Spondyloarthritis İnternational Society (ASAS). Ann Rheum Dis 2009; 68: 784-8.Bu web sitesi kamuoyu için hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler hekime danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Ürünlerimiz ile ilgili yan etki/advers reaksiyon veya kalite şikayetleri ile ilgili olarak, doktor veya eczacınıza danışabilir, yetkili sağlık otoritesine başvurabilir ya da AbbVie Türkiye web sayfasında (www.abbvie.com.tr) yer alan Bize Ulaşın bölümünü kullanabilirsiniz. 2015 AbbVie Tıbbi İlaçlar San. Tic. Ltd. Şti, İstanbul - Türkiye Tel :+90 216 633 23 00 MWB Onay Kodu: HUMAS/0915/0737
Son Güncellenme Tarihi: 04.09.2015
trd logo
Bu web sitesi Türkiye Romatoloji Derneği’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.
Websitesinde yer alan videolar hekim görüşlerini içermektedir.