BEL AĞRISI ÇEŞİTLERİ

Bel ağrısı çok yaygındır, fakat birçok vakada kesin sebep belli değildir. Bel ağrısı mekanik veya inflamatuvar kökenli olabilir ve enfeksiyon, böbrek hastalığı, gastrointestinal hastalık, polimiyalji romatika veya nadir tümörler gibi sebeplerden kaynaklanabilir.1,2 Bu sitede, mekanik bel ağrısı ve inflamatuvar bel ağrısına odaklanacağız.

Kronik bel ağrısı çoğunlukla mekaniktir. Bununla birlikte, inflamatuvar bel ağrısı insanların %3'ünü etkiler.3 Her iki tip bel ağrısı günlük yaşam aktivitelerinizi sınırlayabilir, uykunuzu, çalışma kabiliyetinizi ve kişisel yaşamınızı etkileyerek yaşam kalitenizi düşürebilir.

Fakat her iki tip bel ağrısı da (mekanik ve inflamatuvar) benzer semptomlara neden olduğundan, ikisi arasındaki farkı kendi kendinize ayırt edemeyebilirsiniz. Bu nedenle doktora başvurmanız ve ağrınızı tarif etmeniz çok önemlidir. Bu bilgi doktorunuzun tanı koymasına ve sizi uygun şekilde tedavi etmesine yardımcı olacaktır.

Bel ağrınızın inflamatuvar kökenli olma olasılığını değerlendirmek için 5 Soruda Kendinizi Test Edin.

Referanslar:
1. Riksman JS, et al. Delineating inflammatorymechanical sub-types of low back pain: a pilot survey of fifty low back pain patients in a chiropractic setting.Chiropr Man Therap. 2011;19(1):5–14.
2. Atlas SJ, Devo RA. Evaluatingmanaging acute low back pain in the primary care setting. J Gen Intern Med. 2001;16:120-31.
3. Hamilton L, Macgregor A, Warmington V, et al. The prevalence of inflammatory back pain in a UK primary care population. Rheumatology (Oxford) 2014;53:161-4.

Bu web sitesi kamuoyu için hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler hekime danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Ürünlerimiz ile ilgili yan etki/advers reaksiyon veya kalite şikayetleri ile ilgili olarak, doktor veya eczacınıza danışabilir, yetkili sağlık otoritesine başvurabilir ya da AbbVie Türkiye web sayfasında (www.abbvie.com.tr) yer alan Bize Ulaşın bölümünü kullanabilirsiniz. 2015 AbbVie Tıbbi İlaçlar San. Tic. Ltd. Şti, İstanbul - Türkiye Tel :+90 216 633 23 00 MWB Onay Kodu: HUMAS/0915/0737
Son Güncellenme Tarihi: 04.09.2015
trd logo
Bu web sitesi Türkiye Romatoloji Derneği’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.
Websitesinde yer alan videolar hekim görüşlerini içermektedir.
5 Soruda Kendinizi Test Edin