İNFLAMATUVAR BEL AĞRISIYLA YAŞAMİNFLAMATUVAR BEL AĞRISIYLA YAŞAM
Doç. Dr. Şule APRAŞ
Hacettepe Üniversitesi
Romatoloji Bilim Dalı

 

  BEL AĞRISININ YÖNETİMİ

Bel ağrınız için doktorunuz farklı tedavi yaklaşımları önerebilir. İnflamatuvar bel ağrısına spesifik bir çok tedavi seçeneği vardır. Bunlar diğer tip bel ağrıları için uygun olmayabilir. Bu yüzden bel ağrınızın nedeni ve size uygun olan tedavi için doktorunuza danışınız.

 

  İŞYERİ

Günün büyük bölümünde masada oturmak sırtta sertlik ve ağrıya neden olabilir. Ankilozan spondilitli hastalarda çalışma şartları uygun şekilde düzenlenmelidir. Boyunu ve sırtı destekleyen arkalıklı sandalyeler kullanılmalı, çalışma masaları öne eğilmeyi gerektirmeyecek yükseklikte olmalıdır. Oturarak çalışılmak zorunda ise periyodik olarak ayağa kalkıp dik olarak dolaşmalı ve olanak varsa yüzüstü yatmalıdır. Boyun hareketleri kısıtlandığı için araç kullanımında özel ayna donanımları kullanmaları önerilir.

  DÜZENLİ EGZERSİZ

Egzersiz, Ankilozan spondilit tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bugünkü görüşlere göre egzersiz fonksiyonel kapasiteyi korumak ve de formiteleri (şekil bozukluğu) önlemek konusunda temel tedavidir. AS’da kullanılan egzersizler; eklem hareket açıklığı egzersizleri, germe egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, solunum egzersizleri, postür (duruş) egzersizleri, kardiyovasküler kapasiteyi arttırıcı egzersizlerdir. Hangi egzersiz tipinin sizin için en uygun egzersiz olduğunu doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederiz.

  FİZYOTERAPİ

Amaç; duruş ve hareketliliği sağlamak, ağrıyı azaltmak, kas spazmını çözmek, deformiteleri önlemek ya da geciktirmektir.

Referans:
1. Duruöz E.et al, Ankilozan Spondilitte Egzersiz ve Diğer Non-farmakolojik Tedaviler..Turkiye Klinikleri J PM&R-Special Topics 2014;7(3)28-34

Bu web sitesi kamuoyu için hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler hekime danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Ürünlerimiz ile ilgili yan etki/advers reaksiyon veya kalite şikayetleri ile ilgili olarak, doktor veya eczacınıza danışabilir, yetkili sağlık otoritesine başvurabilir ya da AbbVie Türkiye web sayfasında (www.abbvie.com.tr) yer alan Bize Ulaşın bölümünü kullanabilirsiniz. 2015 AbbVie Tıbbi İlaçlar San. Tic. Ltd. Şti, İstanbul - Türkiye Tel :+90 216 633 23 00 MWB Onay Kodu: HUMAS/0915/0737
Son Güncellenme Tarihi: 04.09.2015
trd logo
Bu web sitesi Türkiye Romatoloji Derneği’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.
Websitesinde yer alan videolar hekim görüşlerini içermektedir.
5 Soruda Kendinizi Test Edin